Hírek
2019. Május 15. 16:11, szerda |
Külföld
Forrás: Noll Katalin, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Ausztria az Európai Unió egyik nyertese egy friss tanulmány szerint

Ausztria számára több területen is jelentős előrelépést hozott az európai uniós tagság - állapítja meg az a tanulmány, amelyet szerdán szemlézett az osztrák sajtó.
A dokumentum összeállítására Sebastian Kurz osztrák kancellár Ausztria európai uniós csatlakozásának 25. évfordulója alkalmából adott megbízást.
Az értékelés szerint Ausztria üzleti szempontból vonzóbb, mint valaha. A közvetlen befektetések mértéke 1995 óta a tízszeresére nőtt, az EU-n belüli export pedig megnégyszereződött. Az EU-csatlakozás után az ausztriai régiók is megerősödtek; a szegényebb térségek az EU-forrásoknak köszönhetően felzárkóztak. A legfontosabb eredmények egyike ugyanakkor a tanulmány szerint az, hogy Kelet-Európa és a Nyugat-Balkán is minél jobban bekapcsolódik a közös munkába.
Európai sikertörténetnek nevezte Ausztria EU-csatlakozás utáni fejlődését Elisabeth Köstinger mezőgazdasági miniszter. Gernot Blümel európai ügyekért felelős miniszter szerint pedig az eredmény önmagáért beszél. A tárcavezető azt mondta: Ausztria az EU-tagság révén nemzetközi szinten is jobban tudja érvényesíteni érdekeit, minta nem lenne tagja a szervezetnek.
Közben Kurz az Európai Unió megújításával kapcsolatos terveivel kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy az EU reformja megköveteli a lakosság bevonását. Othmar Karas, az Osztrák Néppárt (ÖVP) európai parlamenti választási listavezetője - aki támogatja a kancellár reformelképzeléseit - azt javasolja, hogy az EU-tagállamok polgári fórumokon gyűjtsék össze a lakosság javaslatait, amelyeket a politikus szerint később bele kell foglalni az új EU-szerződés tervezetébe.
A tervezetet azt követően az állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács is megvitatja, és ha a tagállamok egyhangúlag úgy döntenek, akkor a reformokról uniós szintű népszavazást is tartanak. A szavazás minden tagállamban ugyanazon a napon történne, például 2024-ben az európai parlamenti választások napján. Karas szerint a szerződést egyfajta kettős többséggel lehetne elfogadni; ha a tervezet minden tagállamban megkapja a szavazók többségének támogatását, és az összes európai szavazó többsége is támogatja.
Ausztria 1994 nyarán írta alá az uniós csatlakozási szerződést, és 1995. január 1-jén lett az Európai Unió tagja.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 16. 07:49, kedd | Külföld
A lengyel államvédelmi szolgálat semlegesített egy drónt a kormányzati épületek felett
A varsói Belweder elnöki palota és a közelében álló kormányzati épületek felett repülő drónt semlegesített a lengyel államvédelmi szolgálat (SOP) - közölte Donald Tusk lengyel kormányfő hétfő este az X-en.
2025. Szeptember 16. 07:44, kedd | Külföld
Donald Trump kilátásba helyezte, hogy belföldi terrorszervezetté nyilvánítja az antifa mozgalmat
Donald Trump amerikai elnök kilátásba helyezte, hogy belföldi terrorszervezetté nyilvánítja az antifa mozgalmat.
2025. Szeptember 15. 07:52, hétfő | Külföld
Donald Trump szerint az Egyesült Államoknak meg kell gyógyulnia a megosztottság okozta sebekből
Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államoknak meg kell gyógyulnia a megosztottság okozta sebekből - az amerikai elnök erről az NBC News televízió vasárnapi politikai magazinjának adott telefoninterjúban beszélt.
2025. Szeptember 15. 07:51, hétfő | Külföld
Ukrajnai háború - Kaja Kallas: elfogadhatatlan az orosz drón romániai légtérsértése
Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, elfogadhatatlannak nevezte, hogy egy orosz drón szombaton megsértette Románia légterét, a tisztségviselő Moszkvát \"felelőtlen eszkalációval\" vádolta.