Hírek
2012. Április 23. 07:05, hétfő |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
Még mindig esik az építőipar teljesítménye

Érdemi keresletet csak az állami infrastruktúra építés jelent a magyar piacon, amíg nem jönnek vissza a magánberuházók, tovább esik az építőipar teljesítménye.
A létfenntartásért vívott küzdelemben pedig háttérbe szorul az egyetlen kitörési pont, a fenntartható építés - mondta Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a Fenntartható Építés című konferencián, pénteken a Construma szakkiállításon.
A 97 ezer építési vállalkozásból 87 ezer 5 fő alatti, itt nincs olyan szellemi kapacitás, amely megteremtené a fenntartható építés alapjait - tette hozzá az elnök.
Az uniós szabályozás szerint 2021 első napjától csak közel nulla energiaigényű lakóépület kaphat építési engedélyt, a középületeknél ez a követelmény már 2019-ben hatályba lép. Magyarországon az épületekkel kapcsolatos energetikai követelmények 2006 óta változatlanok, és a közeli tervek közt nem szerepel a szigorítás - mondta Soltész Ilona, a Belügyminisztérium főosztályvezető-helyettese a konferencián.
Egy épület költségét egész élettartamára kell vizsgálni - mondta előadásában Horváth Sándor, az ÉVOSZ fenntartható építés munkabizottságának a vezetője. Lehet, hogy a beruházás többe kerül, de a működtetés során ez a többszörösen megtérül - tette hozzá. A teljes élettartam a rajzasztalon kezdődik, és az elbontással fejeződik be.
Várhatóan szeptemberben jelennek meg és januártól lesznek hatályosak azok az új követelmények, amelyek nélkül nem adhatók ki az építési engedélyek. Soltész Ilona ezek között említette azt, hogy meg kell vizsgálni: hőszivattyúval fűthető-e az adott épület, illetve a fűtésére használható-e megújuló energia.
MTI / STOP
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 01. 08:44, péntek | Belföld
A hétvégén többfelé felhős, záporos, zivataros idő várható
A hétvégén többfelé felhős, záporos, zivataros idő várható, a Dunántúlon lesz hűvösebb és felhősebb, míg a Tiszántúlon és a Dél-Alföldön lesz melegebb, oda inkább csak vasárnap érkezik meg a csapadék
2025. Augusztus 01. 08:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: nagyon nagy az érdeklődés a 3 százalékos lakáshitel iránt
Nagyon nagy az érdeklődés a fix 3 százalékos lakáshitel iránt - mondta a miniszterelnök a Kossuth rádióban pénteken.
2025. Augusztus 01. 08:39, péntek | Belföld
Veszprém és a Bakony-Balaton régió elnyerte az Európa Sportrégiója 2026 címet
Veszprém és a Bakony-Balaton régió elnyerte az Európa Sportrégiója 2026 címet – közölte a pályázatot koordináló Veszprém-Balaton 2023 Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
2025. Július 31. 07:47, csütörtök | Belföld
15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik
A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy szeptember 1-jétől 15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik