Városlista
2025. április 11, péntek - Zsolt, Leó

Hírek

2020. Október 13. 18:06, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Pénteken lesz a Dalszerzők napja

Pénteken lesz a Dalszerzők napja. Az Artisjus kezdeményezésének célja, hogy nagyobb figyelem jusson a mintegy 14 ezer magyar zeneszerzőre, dalszerzőre és szövegíróra.

A Dalszerzők napja alkalmából idén 74 könnyű- és komolyzenei szerző, köztük Müller Péter Sziámi, Palya Bea, Varga Livius, Jónás Vera, Vitáris Iván, Szentpáli Roland, Dobszay-Meskó Ilona és Zalatnay Sarolta készített kisfilmet arról, hogyan született meg egy daluk, számukra honnan jön az ihlet és milyen egy dalszerző élete - közölte az Artisjus az MTI-vel.

A videók elkészítésére a Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület hirdetett pályázatot. Mint írták, az Artisjus célja az volt, hogy a zenei produkciók mögött láthatóvá váljon az alkotó és az alkotómunka: az ihlethez talán elég egyetlen pillanat, a kedvenc dalaink megírásához rengeteg gyakorlás, tanulás, próbálkozás, munka szükséges.

Az elkészült kisfilmekben többek közt Artisjus-díjas, Liszt-díjas, eMeRTon-díjas, Fonogram-díjas, a Nemzetközi Gustav Mahler Zeneszerzőversenyen díjazott vagy Junior Prima díjas művészek mesélnek munkájukról és egy-egy emblematikus daluk vagy zeneművük születéséről.

A kisfilm pályázatban részt vevő 74 szerzőből 68-an vállalták, hogy megmérettetik magukat a Dalszerzők napjához kapcsolódó, október 16-ig tartó közönségszavazáson. Szavazni a kosziadalt.hu weboldalon lehet, a nyertes szerzőt az Artisjus Egyesület félmillió forintos díjjal jutalmazza.

Magyarországon a zeneszerzők, dalszerzők és szövegírók munkájának köszönhetően évente tizenhétezer új dal születik, az Artisjus adatbázisában jelenleg 354 ezer magyar mű szerepel.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 11. 07:50, péntek | Belföld

Orbán Viktor: akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből!

Akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből! - írta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, Facebook-oldalán.

2025. Április 11. 07:49, péntek | Belföld

Gulyás Gergely: jövő héten kezdik postázni a szavazólapokat Ukrajna EU-csatlakozásáról

Jövő héten kezdik postázni az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló véleménynyilvánító szavazás szavazólapjait - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a Kormányinfón.

2025. Április 11. 07:48, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: magyar vállalat építi az Egyiptomot Európával összekötő optikai kábelt

A 4iG magyar telekommunikációs vállalat mintegy 2800 kilométernyi optikai kábellel köti össze Európát és Egyiptomot a tenger alatt, így biztosítva nagysebességű internetkapcsolatot

2025. Április 10. 09:13, csütörtök | Belföld

Magyar módszerrel a kiégés ellen

Téged milyen tényezők mozgatnak munkád során? Szeretnéd, ha a fizetésed mellett egyéb módokon is elismernének? Légy része egy magyar módszer kidolgozásának, és értékes nyereményeket is bezsebelhetsz!